آدرس:

گیلان غرب کیلومتر 26 جاده قصر شیرین

تلفن:

09188346219-09186802060

عملیات اکتشاف و گمانه زنی معدن ماد پایان یافت

عملیات اکتشاف و گمانه زنی معدن ماد پایان یافت

عملیات اکتشاف معدن ماد به روش ژئوفیزیک

شرکت ماد ، در سال 1395 ، بر اساس پروانه اکتشاف صادر شده از وزارت معادن و فلرات ، سازمان صنعت و معدن و تجارت استان کرمانشاه ، شروع به  عملیات اکتشاف قیر طبیعی در بخشی از محدوده معدن ماد نمود .
در مراحل اولیه ، با استفاده از پژوهشگران متخصص ،  در حوزه ژئوفیزیک ، برداشت دو بعدی یا به عبارتی تصویرسازی الکتریکی دو بعدی صورت گرفت .
در این تحقیق که عملیات ژئوالکتریک در بخشی از محدوده اجرا شد ، مشخص گردید که ماده معدنی گیلسونایت ( قیر طبیعی ) از چندین سانتی متر تا چندین متر ، با ضخامتهای متناوب ، در لایه های محدوده مشخص شده ، جایگزین گردیده است .

اجراي عمليات ژئوفيزيك : طي قراردادي كه با شركت ذيصلاح در اين زمينه منعقد گرديده است ،  تعداد 7 پروفيل و 750 نقطه در سطح محدوده به روش ژئوالكتريك برداشت شده است .

و همچنین : 
  -احداث ترانشه به ابعاد 3×4×20 و با حجم 120 متر مكعب در محل ورودي جنوب شرقي سينه‌كار 
– انجام آناليزهاي فيزيكوشيميايي : دو نمونه از ماده معدني موجود جهت انجام آناليز با آزمايشگاه مربوطه ارسال شده
 – تهيه نقشه‌توپوگرافي  همچنين تهيه نقشه زمين‌شناسي 
– تهيه گزارش عمليات اكتشاف حين استخراج 

در نقشه  زیر موقعیت معدن ماد (گل مرجان ) بر روی نقشه مشخص شده است . 

موقعیت محدوده معدن ماد(گل مرجان)

 

نتایج بدست آمده از مطالعات ژئوالکتریک

1 – بررسی های ژئوفیزیکی ، حاکی از وجود مواد معدنی دارای مقاومت ویژه الکتریکی بالا ( انیدریت و بیتومین ) قیر طبیعی  ( و نیز مواد
معدنی دارای مقاومت الکتریکی پایین ) مارن های سبز  می باشد .
2 –  در تمامی پروفیل های برداشت شده ،  آنومالی قیر و لایه های  تبخیری  ، از جنس سنگ گچ نوع انیدریت با مقاومت ویژه باال مربوط به سازندهای گچساران مشاهده گردید . که چیدمان و چین خوردگی لایه  ها به سمت شمال غرب – جنوب شرقی می باشد .
3 – در پروفیل های یک الی چهارم ،  آنومالی های با مقاومت های متوسط تا بالا ، تحت عنوان آنومالی ،  قیرهای درگیر در سنگ انیدریت خشک معرفی شدند .
4 –  در محل برداشت پروفیل های ژئوفیزیکی چندین گسل و چین خوردگی مهم آشکارسازی شد . که این مناطق از جمله محل های مستعد جای گیری مخازن قیر طبیعی می باشد .
5 – با توجه به کیفیت بالای  قیر طبیعی موجود در محدوده ، وزن مخصوص آن به صورت تقریبی در رده 2/1 قرار میگیرد .
6 – با توجه به اینکه آنومالی ها ،  نشانه های قیر طبیعی ،  در اعماق حداقل 35 متری مشاهده میگردند ، چنین می توان اذعان نمود که محدوده مورد نظر ،  دارای پتانسیل اقتصادی قیر طبیعی می باشد ، که به منظور دسترسی به این ذخایر باید حفاری های اکتشافی تا اعماق 80 متری نیز ادامه یابد .

همچنین بعد از ارزیابی ذخیره قیر طبیعی ، جهت صحت و دقت بیشتر ، عملیات گمانه زنی دقیق ،  بوسیله دریل واگن و حفاری پودری انجام گردید .

3 نظر

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button