آدرس:

گیلان غرب کیلومتر 26 جاده قصر شیرین

تلفن:

09188346219-09186802060

عایق سفید و عایق قیری

عایق سفید و عایق قیری

عایق قیری و عایق  سفید

مزایا و خواص قیری ، عایق رطوبتی قیری

  •  آسان بودن استفاده  در اجرای آن
  • خشک شدن و قابل استفاده بودن سریع
  • قابل استفاده بر روی انواع  سطوح بتنی  مرطوب
  • چسبندگی بسیار عالی 
  • با دوام و مقاوم در برابر اکثر مواد شیمیایی طبیعی موجود 
  • دارای خاصیت حفظ و نگهداری فوق العاده آب به منظور عمل آوری مخلوط بتن

روش سنتی آب بندی پشت بام ها و دیوارهای سرویس های بهداشتی و حمام ها، استفاده از قیرگونی یا مصالح ایزوگام است. اما امروزه در کشورهای پیشرفته نوع دیگری  از مصالح جایگزین به منظور آب بندی استفاده می شود. به این روش جدید عایق سفید می گویند )در صورتی که در پشت بام استفاده شود به آن بام سفید هم می گویند(. عایق سفید یا بام سفید نوعی پوشش کاملا آب بند است که بر پایه پلیمرها و مواد اکریلیکی ساخته شده است. این مواد کاملا با محیط زیست سازگار هستند و برای استفاده از آنها می توان آن ها را با آب ترکیب نمود و به محصول مورد نظر دست یافت. عایق سفید یا بام سفید مزایای فراوانی دارد.
این محصول می تواند بر روی کلیه سطوح قائم و افقی که نیاز به آب بندی دارند، اجرا شود. مواد پایه تولید این محصول، محصولات اکریلیکی یا پلیمری هستند. از این مواد می توان در کلیه سطوح بتنی، چوبی،فلزی، سیمانی، موزاییک، آسفالت و ایزوگام استفاده نمود. تنها محدودیت استفاده از آنها، وجود چربی یا خاکی و همچنین وجود جلبک و خزه در سطح می باشد و در این حالت نمی توان از آنها استفاده نمود.
 مزایای استفاده از عایق سفید یا بام سفید
مهم ترین علل و مزایای استفاده از عایق سفید یا بام سفید را به شرح زیر بیان نمود:
اجرای آسان
چسبندگی بسیار عالی نسبت به ایزوگام و قیرگونی به انواع سطوح قائم، افقی و شیب دار حفظ خاصیت کشسانی در دمای بسیار پایین )30 -درجه سانتیگراد( یا دمای بسیار بالا )120 +درجه سانتیگراد(جلوگیری از ورود نور و گرمای آن به داخل سازه )تا 80 %از ورود نور و گرمای خورشید جلوگیری می نماید( و جلوگیری از هدر رفت گرمای داخل ساختمان
مقاوم در برابر اشعه UV
مقاوم در برابر ایجاد درز و ترک در شرایط جوی مختلف
دوام بالای محصول
عدم جذب گرد و غبار و حفظ سطحی تمیز
مقاوم در برابر مواد شیمیایی و صنعتی و ذرات آلاینده موجود در هوا
قابلیت راه رفتن در سرما و گرمای شدید
تعمیر آسان در صورت آسیب دیدن
کاربرد عایق سفید یا بام سفید
کاربردهای عایق سفید:
آب بندی استخرها و مخازن آب
آب بندی سرویس های بهداشتی و حمام ها
آب بندی بام سبز و نمای سبز
آب بندی کامل پشت بام
رفع نشت ایزوگام یا قیرگونی
آب بندی پی ساختمان ها
آب بندی ورق های گالوانیزه و سقف های متال دک
آب بندی بتن
امکان تنفس سطح
برای ساخت بتن و دست یابی به کارایی مورد نظر در بتن، مقداری آب اضافی باید در بتن وجود داشته باشد تا به روانی قابل استفاده برای کاربران برسد. در بتن مقداری آب صرف انجام واکنش هیدراسیون سیمان شده و بقیه آن به روانی و کارایی بتن کمک می کند. این آب اضافی مدت زیادی زمان می برد تا از بتن خارج شود. به این امر به اصطلاح تنفس بتن می گویند. در صورتی که با گرم کردن سطح بتن اقدام به خارج نمودن آن کنیم، از کیفیت نهایی آن کاسته می شود. زیرا هیچ گاه قسمت های انتهایی بتن مانند قسمت های ابتدایی آن گرم نشده و در نتیجه آب قسمت بالایی بتن زودتر و بیشتر از قسمت زیرین خارج می شود. این امر باعث به وجود آمدن گرادیان حرارتی و گرادیان هیدرولیکی در بتن شده و می تواند کیفیت نهایی بتن را کم کند.
در صورت استفاده از ایزوگام یا قیرگونی برای آب بندی سطح بتن، به علت گرمایی که در هنگام اجرا باید به آن داد، مشکلات ذکر شده به وجود می آید. همچنین در این حالت امکان تنفس بتن نیز وجود ندارد.
استفاده از عایق سفید یا بام سفید اضافه بر امکان تنفس بتن، در آن گرادیان هیدرولیکی و گرادیان دمایی به وجود نمی آورد. بنابراین برای سطوح بتنی شدیدا توصیه می گردد که از عایق سفید یا بام سفید برای آب بندی استفاده شود.
مراحل اجرای عایق سفید یا بام سفید
مهم ترین مسئله در اجرای مناسب عایق سفید یا بام سفید، تمیز نمودن سطح زیرکار است. ابتدا باید سطح زیر کار عایق را به خوبی از هرگونه گرد و غباری تمیز نمود این کار می تواند با کمک فشار آب انجام شود.
برای اجرای آن باید یک سطح کاملا یک دست و صاف داشت. به این منظور باید قسمت هایی که دچار آسیب دیدگی هستند را ترمیم نمود. همچنین قسمت هایی که پوسته یا تبله شده اند را نیز باید ترمیم کرد.
قسمت های برآمده را باید جدا کرد و قسمت های فرورفته را باید با کمک سیمان پلیمری ترمیم نمود. در صورتی که سطح زیر کار ایزوگام باشد، باید آن را با شعله به سقف کاملا متصل نمود. سپس برای اتصال مناسب عایق به محل ترمیم شده باید روی آن را توری فایبرگلاس قرار داد. بعد از خشک شدن مالت، باید روی آن را با چسب اتصال بهتر پر نمود. بعد از گذشت حدودا 6 ساعت، میتوان یک لایه از عایق سفید یا بام سفید را روی پشت بام اجرا نمود. البته باید دقت شود که سطح اجرا شده را بلافاصله با توری فایبرگلاس مخصوص پوشانید. در این مرحله می توان لایه دوم عایق را با غلتک بر روی پشت بام اجرا  نمود.
محصولات عایق سفید یا بام سفید
همان طور که ذکر شد محصولات عایق سفید یا بام سفید، بر پایه مواد پلیمری و مواد اکریلیکی هستند.
مشخصات کلی هر کدام از این محصولات به شرح زیر است:
عایق اکریلیکی
عایق اکریلیکی تک جزئی را می توان با آب را رنگ های پلیمری ترکیب نمود و محصول حاصل را مستقیما به عنوان آب بند استفاده نمود. این عایق یکی از پرکاربردترین محصولات در این زمینه است.
مزایای عایق اکریلیکی تک جزئی
یکی شدن رنگ نهایی استخر یا مخزن آب و پوشش آب بند آن
چسبندگی فوق العاده به انواع سطوح
قابلیت کاربرد به عنوان ماده چسباننده در پودر بندکشی
کاهش هزینه ها
خصوصیات فنی بالا و عملکرد مناسب
مقاوم در برابر اشعه خورشید و سرما و گرما
مقاوم در برابر رسوبات، کربنات، بنزین، الکل، اسید
معایب عایق اکریلیکی تک جزئی
نباید با پوست و چشم تماسی داشته باشد
عایق پلیمری
در صورتی که از پودرهای پلیمری مخصوصی در ترکیب با آب برای آب بندی استفاده شود، به آن عایق پلیمری پودری گویند. این مواد در مقیاس مولکولی سطح زیرکار خود را آب بند می نمایند.

مهم ترین مزایا و معایب این مواد به شرح زیر است.

مزایای عایق پودری
عدم نیاز به نیرو متخصص و ماهر
ترکیب مناسب با رنگ
اجرای ساده
آب گیری استخرها و مخازن ّآب پس از تنها سه روز
قیمت پایین
عمر بالا(عمری برابر با عمر بتن و سیمان)
مناسب برای آب بندی مخازن آب شر

دارا

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.