آدرس:

گیلان غرب کیلومتر 26 جاده قصر شیرین

تلفن:

09188346219-09186802060

کاربرد قیر طبیعی در صنایع نفت و گاز

کاربرد قیر طبیعی در صنایع نفت و گاز

کاربرد قیر طبیعی

قیر طبیعی که به نام آسفالت نیز شناخته می شود، هزاران سال است که عمدتاً در صنایع ساختمانی و راه سازی استفاده می شود. با این حال، کاربرد آن در صنایع نفت و گاز اخیراً شناخته شده است. قیر طبیعی ماده ای چسبناک و سیاه رنگ است که در ته ماسه ها و مخازن نفتی یافت می شود. در این مقاله، روش‌های مختلف استفاده از قیر طبیعی در صنایع نفت و گاز را بررسی خواهیم کرد.

ابتدا از قیر طبیعی در تولید گل حفاری استفاده می شود. گل های حفاری در عملیات حفاری ضروری هستند زیرا مته ها را خنک می کنند و برش های مته را به سطح می برند. از قیر طبیعی به عنوان تثبیت کننده در گل های حفاری استفاده می شود که به جلوگیری از شکستن گل و از دست دادن کارایی آن کمک می کند.

دوم اینکه از قیر طبیعی در تولید پوشش های مقاوم در برابر هیدروکربن استفاده می شود. از این پوشش ها برای محافظت از لوله ها، مخازن و سایر تجهیزات در برابر اثرات خورنده هیدروکربن ها استفاده می شود. قیر طبیعی خاصیت چسبندگی بالایی دارد که آن را به یک جزء موثر در پوشش های مقاوم در برابر هیدروکربن تبدیل می کند. پوشش های تشکیل شده از قیر طبیعی نیز در برابر دما و فشار بالا مقاوم هستند.

ثالثاً از قیر طبیعی در تولید بازدارنده های آسفالتین استفاده می شود. آسفالتین ماده ای است که در نفت خام یافت می شود و می تواند باعث انسداد خطوط لوله و تجهیزات تولید شود. قیر طبیعی به عنوان یک بازدارنده در خطوط لوله و تجهیزات برای جلوگیری از رسوب آسفالتین و در نتیجه مسدود شدن خطوط لوله استفاده می شود.

چهارم اینکه از قیر طبیعی در تولید سیالات شکستگی استفاده می شود. سیالات شکست در شکست هیدرولیکی که فرآیند استخراج نفت و گاز از سازندهای شیل است استفاده می شود. قیر طبیعی در سیالات شکافنده استفاده می شود زیرا یک عامل ویسکوزیزه کننده است. حمل و نقل مواد مورد استفاده در فرآیند شکستگی را بهبود می بخشد و از مسدود شدن شکستگی ها جلوگیری می کند.

پنجم، قیر طبیعی به عنوان درزگیر در عملیات تکمیل گمانه استفاده می شود. گمانه یک سوراخ حفاری است که در زمین برای استخراج نفت و گاز ایجاد می شود. در این فرآیند از قیر طبیعی به عنوان درزگیر استفاده می شود که از مهاجرت سیالات در گمانه جلوگیری می کند.

ششم، قیر طبیعی برای ارتقاء نفت خام سنگین استفاده می شود. تولید و حمل و نقل نفت خام سنگین به دلیل ویسکوزیته و چگالی بالا دشوار است. قیر طبیعی برای ارتقاء نفت خام سنگین با تجزیه آن به اجزای سبک تر استفاده می شود. این فرآیند باعث می شود نفت خام سنگین قابل حمل تر، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر و راحت تر به محصولات باکیفیت تبدیل شود.

هفتم اینکه در تولید امولسیون قیر از قیر طبیعی استفاده می شود. از امولسیون های قیر در تولید روسازی های آسفالتی و جاده ها استفاده می شود. قیر طبیعی در امولسیون های قیر به عنوان چسبنده ای استفاده می شود که سنگدانه ها را در کنار هم نگه می دارد.

هشتم اینکه در تولید روان کننده ها از قیر طبیعی استفاده می شود. روان کننده ها برای کاهش اصطکاک و سایش بین دو سطح استفاده می شوند. قیر طبیعی به عنوان یک جزء در روان کننده ها استفاده می شود زیرا خاصیت چسبندگی بالایی دارد و می تواند سطوح را در برابر سایش و پارگی محافظت کند.

نهم اینکه در تولید مصالح سقف از قیر طبیعی استفاده می شود. قیر طبیعی جزء اصلی در مواد سقف است که عایق حرارتی و عایق رطوبتی را فراهم می کند.

در نهایت، قیر طبیعی در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود. قیر طبیعی به عنوان یک ماده در محصولات مراقبت از پوست مانند کرم ها، لوسیون ها و پمادها استفاده می شود. خاصیت چسبندگی بالای قیر طبیعی آن را به یک نرم کننده موثر تبدیل می کند که به مرطوب کردن و محافظت از پوست کمک می کند.

در خاتمه، قیر طبیعی کاربردهای متعددی در صنایع نفت و گاز دارد. از گل حفاری گرفته تا لوازم آرایشی، قیر طبیعی ثابت کرده است که یک ماده چندمنظوره است که کمک زیادی به عملیات و فرآیندهای این بخش کرده است. با ادامه روند تکامل بخش، انتظار می رود که کاربرد قیر طبیعی افزایش یابد و زمینه های کاربردی جدیدی کشف شود.

استفاده و کاربرد قیر طبیعی، در صنایع ایزولاسیون به خصوص در صنایع نفت و گاز، یکی از مهم‌ترین  ویژگی های آن است. لوله‌های انتقال نفت و گاز، بیش از هر لوله‌ای در معرض خوردگی و پوسیدگی هستند. 

برای محافظت از ماده پایه ساخت لوله های فولادی در برابر خوردگی ناشی از تماس با سیالات یا محیط خورنده، استفاده از پوششهای داخلی یا خارجی در سیستم های پایپینگ (خطوط لوله) کاملاً معمول و متداول است.


در این میان قیر طبیعی کمک می‌کند تا این لوله‌ها به خوبی عایق شده و به میزان بسیار کمتری در معرض آسیب‌های ناشی از خوردگی قرار بگیرند.کاربرد قیر طبیعی،  در صنایع نفت و گاز جایگاه ویژه‌ای دارد. پوشش لوله‌های حامل نفت و گاز به کمک قیر طبیعی ممکن می‌شود.


از مهم‌ترین دغدغه‌های مهندسین صنایع نفت و گاز، فرسودگی و خوردگی مداوم لوله‌های حامل این مواد و اتصالات آن است. جالب است بدانید که در ایران، هزینه‌های خوردگی در صنایع نفت و گاز، حدود ۳ تا ۵ درصد درآمد ناخالص داخلی تخمین زده می‌شود.


بنابراین با عدد بسیار بزرگ و مهمی روبرو هستیم که کاهش آن می‌تواند صرفه‌جویی عظیمی در صنعت نفت وگاز  ایجاد کند. روش پوشش لوله‌ها نیز بر اساس نیاز می‌تواند بسیار متفاوت و متنوع باشد؛ اما یکی از مواد پر کاربرد در این زمینه گیلسونایت است.

Application-of-natural-bitumen-(Gilsonite)-2کاربرد-قیر-طبیعی-گیلسونایت

 

نقش و کاربرد قیر طبیعی در پوشش‌های ایزولاسیون:

 

یکی از ویژگی‌های اساسی کاربرد قیر طبیعی و بارز بیتومن (در هر دو نوع طبیعی و پالایشگاهی) مناسب بودن آن برای ایجاد پوشش در برابر انواع رطوبت است. از این نظر می‌توان یکی دیگر از کاربردهای متداول گیلسونایت و پودر قیر طبیعی را، استفاده از آن در صنایع ایزولاسیون و برای ایجاد پوشش‌های رطوبتی دانست.


پوشش‌های رطوبتی در انواع گوناگونی تولید می‌شوند و هرکدام کاربرد خاص خود را دارند، که موجب استقبال از فروش پودر قیر معدنی شده است. به عنوان یک مثال ساده، ورق‌های ایزوگام یکی از محصولات صنایع ایزولاسیون هستند که دارای کاربردهای کوچک و بزرگ در ساختمان سازی و کاربردهای صنعتی است.در نهایت، قیر طبیعی در صنایع آرایشی و بهداشتی نیز استفاده می شود. قیر طبیعی به عنوان یک ماده در محصولات مراقبت از پوست مانند کرم ها، لوسیون ها و پمادها استفاده می شود. خاصیت چسبندگی بالای قیر طبیعی آن را به یک نرم کننده موثر تبدیل می کند که به مرطوب کردن و محافظت از پوست کمک می کند.


 در خاتمه، قیر طبیعی کاربردهای متعددی در صنایع نفت و گاز دارد. از گل حفاری گرفته تا لوازم آرایشی، قیر طبیعی ثابت کرده است که یک ماده چندمنظوره است که کمک زیادی به عملیات و فرآیندهای این بخش کرده است. با ادامه روند تکامل بخش، انتظار می رود که کاربرد قیر طبیعی افزایش یابد و زمینه های کاربردی جدیدی کشف شود.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.