آدرس:

گیلان غرب کیلومتر 26 جاده قصر شیرین

تلفن:

09188346219-09186802060

کاربرد قیر طبیعی در صنایع نفت و گاز

کاربرد قیر طبیعی در صنایع نفت و گاز

اهمیت و کاربرد قیر طبیعی در صنایع نفت و گاز:

استفاده و کاربرد قیر طبیعی، در صنایع ایزولاسیون به خصوص در صنایع نفت و گاز، یکی از مهم‌ترین  ویژگی های آن است. لوله‌های انتقال نفت و گاز، بیش از هر لوله‌ای در معرض خوردگی و پوسیدگی هستند. 

برای محافظت از ماده پایه ساخت لوله های فولادی در برابر خوردگی ناشی از تماس با سیالات یا محیط خورنده، استفاده از پوششهای داخلی یا خارجی در سیستم های پایپینگ (خطوط لوله) کاملاً معمول و متداول است.

در این میان قیر طبیعی کمک می‌کند تا این لوله‌ها به خوبی عایق شده و به میزان بسیار کمتری در معرض آسیب‌های ناشی از خوردگی قرار بگیرند.کاربرد قیر طبیعی،  در صنایع نفت و گاز جایگاه ویژه‌ای دارد. پوشش لوله‌های حامل نفت و گاز به کمک قیر طبیعی ممکن می‌شود.

از مهم‌ترین دغدغه‌های مهندسین صنایع نفت و گاز، فرسودگی و خوردگی مداوم لوله‌های حامل این مواد و اتصالات آن است. جالب است بدانید که در ایران، هزینه‌های خوردگی در صنایع نفت و گاز، حدود ۳ تا ۵ درصد درآمد ناخالص داخلی تخمین زده می‌شود.

بنابراین با عدد بسیار بزرگ و مهمی روبرو هستیم که کاهش آن می‌تواند صرفه‌جویی عظیمی در صنعت نفت وگاز  ایجاد کند. روش پوشش لوله‌ها نیز بر اساس نیاز می‌تواند بسیار متفاوت و متنوع باشد؛ اما یکی از مواد پر کاربرد در این زمینه گیلسونایت است.

Application-of-natural-bitumen-(Gilsonite)-2کاربرد-قیر-طبیعی-گیلسونایت

 

نقش و کاربرد قیر طبیعی در پوشش‌های ایزولاسیون:

 

یکی از ویژگی‌های اساسی کاربرد قیر طبیعی و بارز بیتومن (در هر دو نوع طبیعی و پالایشگاهی) مناسب بودن آن برای ایجاد پوشش در برابر انواع رطوبت است. از این نظر می‌توان یکی دیگر از کاربردهای متداول گیلسونایت و پودر قیر طبیعی را، استفاده از آن در صنایع ایزولاسیون و برای ایجاد پوشش‌های رطوبتی دانست.

پوشش‌های رطوبتی در انواع گوناگونی تولید می‌شوند و هرکدام کاربرد خاص خود را دارند، که موجب استقبال از فروش پودر قیر معدنی شده است. به عنوان یک مثال ساده، ورق‌های ایزوگام یکی از محصولات صنایع ایزولاسیون هستند که دارای کاربردهای کوچک و بزرگ در ساختمان سازی و کاربردهای صنعتی است.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Call Now Button